Novinky(čoskoro sputíme) · Fórum · Bazár(pripravujeme) · Facebook


TOPlist

Ako si nastriekať karosériu

Rôzne návody týkajúce sa RC modelov...
Moderátor
Obrázok užívateľa
Príspevky: 133
Registrovaný: Pon 12. Sep 2011 12:04:11
Bydlisko: Rožňava

Ako si nastriekať karosériu

Poslaťod S&M » Štv 30. Aug 2012 10:05:01

Karoséria je zhotovená lisovaním za tepla z Lexanu (Polykarbonát). Na vonkajšej strane má väčšinou ochrannú fóliu, ktorú po nastriekaní odstránime. Farba sa strieka zvnútra karosérie.
Čo potrebujeme
-Sušič na vlasy
-Tekutý saponát
-Špongiu
-Jemnú kovovú vlnu
-Kvalitnú maskovaciu pásku (najlepšie 3M)
-Pernamentný fix
-Nožnice na lexan, vrták na lexan
-Ostrý modelársky nožík
-Ceruzku
-Lexanový spray
-Nakreslenú šablónu výrezu kolesa, z tvrdého papiera
-Masky pre okná, pripadne masky pre vzory na karosérii, nálepky pre svetlá,...
-Umyť karosériu

Karosériu dôkladne poumývame v teplej vode saponátom, zvonku aj z vnútra. Je potrebné ju dôkladne opláchnuť vodou, aby sme zmyli saponát. Lepšie je ju neutierať, ale vysušiť sušičom na vlasy. Pred striekaním musí byť dokladne osušená.

Odstrihnúť krídlo

Karoséria je vylisovaná spolu s krídlom. Pred striekaním ho musíme odstrihnúť, lebo krídlo sa strieka farbou z opačnej strany ako karoséria. Preto musíme stiahnuť aj ochrannú fóliu z krídla.

Označiť upevňovacie otvory Položíme si karosériu na podvozok, tak aby bola v správnej polohe k pozdĺžnej osi a polohy kolies zodpovedali naznačeným výrezom na karosérii. Fixkou na vokajšej strane urobíme značku. neskôr po nastriekaní si tu urobíme otvory.

Označiť výrezy pre kolesá

Z tvrdého papiera si spravíme šablónu potrebného výrezu. Obkreslíme šablónu na prislušných miestach fixkou. Takto budeme mať všetky štyri výrezy rovnaké. Niekedy majú karosérie už vyznačené prelisy pre výrezy.

Zdrsniť povrch

Pre zlepšenie prichytenia farby na karosériu môžeme ju zdrsniť zvnútra jemnou kovovou vlnou alebo jemným šmirgľom. Zdrsnenie musí byť veľmi jemné.

Nalepiť masky okien

S karosériou sa dodávajú už vyrezané masky pre okná. Tieto nalepíme dovnútra karosérie, podľa prelisov okien. Maska nám slúži na to, aby okná ostali po nastriekaní priehľadné.

Návrhnúť vzhľad

Veľmi dôležite je vedieť, že farby sa striekajú od najtmavšej po najsvetlejšiu. Tak musíme robiť maskovanie. Ak nemáme pripravené maskovacie fólie na kresby na karosériu, nakreslíme si vzory zvonkajšej strany fixkou. Zvnútra si nalepíme maskovaciu pásku všade tam, kde má byť iná farba podľa kresby. Maskovaciu pásku dobre vyhľadíme. Modelársky nožíkom podľa kresby, orežeme maskovaciu pásku. Po orezaní odstránime nežiadúce časti pásky. Dobre si skontrolujeme, či je páska všade vyhľadená a prilieha ku karosérii.Jednoduchší spôsob je dať si vyrezať zo samolepiacej fólii maskovacie vzory. Tieto vzory sa dajú získať na webe.

Kedže je karoséria členitá, je dobre lepiť fóliu za tepla. po priložení ju ohrejeme sušičom vlasov a dobre vyhľadíme.

Nástrek

Prvý nástrek je veľmi dôležitý. Striekame veľmi tenkú vrstvu, popri hranách maskovania. Druhá vrstva je striekaná na celú časť karosérie, po zaschnutí prvej. Tretia posledná vrstva v prvej farbe vyrovná odtieň. Každá vrstva musí byť veľmi tenká, karoséria je v podstate stále priesvitná. Necháme dôkladne uschnúť. Odstránime maskovania, a môžeme striekať ďaľšiu farbu. Urobíme tiež tri vstvy, veľmi tenké. Zase necháme dôkladne uschnúť. Pre zlepšenie farebného vzhľadu sa karoséria jemne jednou vrstvou prestrekne bielou farbou. Uvidíte ako sa farby zvýraznia. Po dôkladnom uschnutí odstránime maskovanie okien. Nezabudnime si nastriekať aj krídlo.

Dokončovanie

Vystrihneme nožničkami na lexan karosériu aj výrezy na kolesá. Vyvŕtame diery pre upevnenie karosérie, dieru pre anténu. Odstránime kryciu fóliu z vonkajšej strany karosérie. Nalepíme nálepky pre svetlá, maskú chladiča, nárazníky atď. Pri zložitejšom povrchu si pomáhame sušičom na vlasy, ohriatím nálepky.

Montáž krídla

Vyvŕtame si diery do krídla a do karoséri a priskrutkujeme krídlo ku karosérii. Polohou krídla sa ovplyvňujú jazdné valstnosti modelu.

Základné zásady

Používať len farby na lexan napr. Tamiya Color Spray PS (Polycarbonat Spray)
Dobré je ohriať spray v teplej vode. Maximálne 5 minút a nesmie byť vriaca
Zachovať postupnosť striekania od tmavej ku svetlej, a pripadne nakoniec streknúť jednu vrsvu bielou
Radšej striekať 3 jemné vrstvy, ako jednu hrubú vrstvu
Skontrolovať maskovaciu pásku pred striekaním, či niekde neodstáva
Na čistenie karosérie nepoužívať rozpúšťadlá (Acetón apod.)
Mať dostatok času, nechať dôkladne zaschnúť každú vrstvu
Zdroj: RCChampions.sk

Späť na Návody

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť