Novinky(čoskoro sputíme) · Fórum · Bazár(pripravujeme) · Facebook


TOPlist

Info o RC modeloch aut

Modely aut a všetko spojene s jazdením , ovládaním ...
Správca
Obrázok užívateľa
Príspevky: 294
Registrovaný: Pia 03. Sep 2010 12:32:14
Bydlisko: Žarnovica

Info o RC modeloch aut

Poslaťod ZCPa3k » Sob 02. Mar 2013 16:45:52

Užívatelia RC modelov áut
Na týchto stránkach by sme Vám radi pomohli s riešením niektorých problémov, s ktorými sa stretávate a pátrajú po ich riešenia. To znamená, že práve Vy budete veľkou mierou určovať čo na týchto stránkach bude. Budú to nielen rady, ako riešiť problémy, ale budeme sa snažiť vám pomôcť pri niektorých základných "vylepšenia" vášho podvozku. Iste pochopíte, že nie je možné uviesť každý problém a každé nastavenie, tak sa budeme sústreďovať na to najdôležitejšie.

Motory a Prvé spustenie motora
Niekedy sa stáva, že prvé naštartovanie Vám robí problémy a motor nie a nie naskočiť. Pri prvých ťažkostiach s nahodením motora nestrácajte trpezlivosť a nikdy nezasahujte do nastavenia ihiel karburátora, ktorý je nastavený podľa návodu pre zábeh. Prirobíme si len viac starostí. Prvé, čo treba urobiť, je skontrolovať funkciu žhavenia a to nielen žhaviace sviečky, ale aj vlastné rozžeravenou koncovky. Sviečku - vyskrutkujete z valca a nasadením na rozžeravenou koncovku skontrolujeme jej funkciu. Ak sa sviečka "nerozsvieti" môže to mať dva dôvody.
1. chybná rozžeravenou sviečka
2. vybitá rozžeravenou koncovka
Preto je dobré sebou na každej jazdenie mať sviečku náhradný, aby sme tento problém vyriešili. Keď nefunguje ani náhradné (pokiaľ možno nová) sviečka s najväčšou pravdepodobnosťou je vybitá rozžeravenou koncovka. To platí aj v prípade, že sviečka sotva "žhne" a jej funkcia bude nedostatočná. Funkčné sviečku namontujeme späť a vieme, že dokážeme motor nažhaviť.
Pokiaľ ide ťažko ťahať za ťahový štartér, neskúšajte čo tá "šnúrka" vydrží, ale demontujte sviečku, obráťte model nahor kolesami a niekoľkých zatiahnutím za ťahový štartér odstráňte prebytočné palivo zo spaľovacieho priestoru, ktoré sa tam dostalo neúspešným štartovaním motora. Kvapalina je bohužiaľ nestlačiteľné a ona "šnúrka" to určite nevydrží.
Máme všetko pripravené a môžeme začať štartovať. Nemusíme sa báť nechať žhavenia (pred zatiahnutím za štartér) chvíľku zapnutej (5-10 sekúnd), aby sme dosiahli správne zápalné teploty. Ak motor po odpojení žhavenia ihneď zhasne je buď príliš studený, aby sa v chode udržal alebo má príliš bohatú zmes. Najskôr necháme žhavenia pripojené (pri chode motora) o niečo dlhšie a ak znova po odpojení zhasne ochudíme zmes na hlavnej palivovej ihle, ale max o 1 / 8.
Spaľovacie motory vyžadujú trpezlivosť a získanie trocha skúseností a potom Vám štartovanie nebude robiť žiadne problémy.
Nastavenie motora
Správne nastavenie motora veľkou mierou určuje jeho životnosť a je preto potrebné tomuto úkonu venovať veľkú pozornosť. Autové modelársky spaľovací motor je konštruovaný tak, aby svoj najefektívnejší výkon podával pri určitej teplote, ktorá priamo závisí od bohatosti zmesi.
To znamená, že keď budeme motor prehrievať (teplota príliš vysoká) má motor chudobnú zmes a je treba ju obohatiť povolením hlavnej palivovej ihly. Naopak ak je teplota nízka motor sa zle vyplachuje a má zmes bohatú. Opačným postupom jej musíme ochudobniť. Všetky otáčania palivovú ihlou vykonávame postupne max po1 / 8 otáčky.
Z tohto odseku vyplýva, že pre automodeláře (so spaľovacími motormi) je veľmi nevyhnutným doplnkom teplomer. V dnešnej dobe sú skoro výlučne používajú infračervené teplomery o veľkosti diaľkového ovládania automobilu. Mnohí z vás určite namietne "pre mňa je to zbytočné", ale verte že nielen moja skúsenosť už potvrdila, že opak je pravdou.
Každý, kto prevádzkuje model sa spaľovacím motorom možná ušetrí max 1 000, - Sk za vhodný teplomer, ale prípadným nevhodným prevádzkou (vysoká teplota) motora, niekedy markantne skráti jeho životnosť. Cena motora 3 000, - Sk a viac !!!!!!
Takže ak máme teplomer je optimálne naladenie oveľa jednoduchšie. Teplota motora pri zábehu by sa mala pohybovať max 60 - 70 ° C. Zábeh je najdôležitejšie pre ďalšiu prevádzku motora a keď je v tejto fáze prehrievanie dlho nevydrží. Keď je teplota vysoká vieme, že je potrebné motor obohatiť (povoliť hlavný ihlu). Ak motor beží a má nízku teplotu, v tejto fáze to nevadí, pretože čím je motor bohatšia tým lepšie sa maže a chladí. Po zabehnutie je optimálna teplota max 110 - 120 ° C. Postup nastavovania je rovnaký vysoká teplota - obohatiť, nízka teplota - ochudobniť. Rekreačné jazdci sa nemusia držať teploty 110 ° C za každú cenu. Keď má ich motor teplotu menšie a oni sú s jeho výkonom spokojní nie je treba zmes ochudobňovať.
Pre správne nastavenie a vyladenie motora sa samozrejme predpokladá používanie kvalitného paliva s obsahom nitrometánu, ktorý odporúča výrobca motora. To isté platí aj pre rozžeravenou sviečku, ktorá veľkou mierou ovplyvňuje chod motora.
Upozornenie
Pre nové motory Mach Turbo je nutné použiť špeciálny TURBO sviečky, ktoré sa líšia použitým závitom. Ďalej u nich nie je použité tesnenie, ako u štandardnej sviečky, ale tesnosť je zabezpečená kónusovým sedlom. (Novarossi TURBO C7, ktorú dodáva MVVS pod číslom 3303).

Prevody a naplnenie diferenciálov
Väčšina diferenciálov je od výrobcu naplnená vazelínou, ktorá zabezpečuje mazanie planétového súkolí. Model je teda úplne prevádzkyschopný, ale naplnenie diferenciálov olejom zlepší nielen jeho funkciu a vlastnosti, ale tiež predĺži jeho životnosť. Náplň diferenciálov je dobré čas od času skontrolovať a po dlhšom použitie modelov jej vymeniť.
Všetky modely sú veľmi podobné konštrukcie a tak sa sústredíme na dôležité informácie.
Naplnenie diferenciálu sa nezaobíde bez jeho demontáže z domčeka. Budeme teda musieť odmontovať nápravu (predná / zadná), prípadne stredový domček, ak má model medzinápravový diferenciál. Odporúčam postupovať postupne a zmontované skupiny montovať späť na šasi. Mohlo by sa stať, že nám na pracovnom stole zostane Hromádka "určite nepotrebných dielov". Má to však veľkú výhodu a to, že spoznáme konštrukciu svojho modelu a nebude pre nás problém prípadná výmena niektorého dielu (alebo jeho objednanie) napr pri prípadnej kolízii.
Niečo rozmontovať to nám asi nebude robiť problémy (poznáme to z detstva), ale môže sa stať, že budeme mať problémy pri spätnej montáži. Ku každému modelu sú dodávané originálne návody síce v cudzom jazyku, ale s "rozstrelu" základných skupín podvozku, podľa ktorého by aspoň pre čiastočne zručného modelára nemal byť problém dať napríklad nápravu do pôvodného stavu.
Ako diferenciál vyberieme z domčeka označíme si, na ktorej strane je koleso stáleho prevodu.
Ak tak neurobíme mohlo by sa stať, že nášmu modelu nechcene namontujeme spiatočku, pretože pri obrátenej montáži diferenciálu do domčeka sa zmení smer jeho otáčania.
Diferenciál máme vonku a teraz už je to legrace. Povolíme skrutky kolesa stáleho prevodu, ktoré zároveň tvoria viečko diferenciálu. Vyberieme kužeľové súkolesia a všetko vrátane obalu dôkladne vymyjeme napr. pomocou technického benzínu alebo odmasťovače bŕzd používaného v autoopravárenstve. Necháme vyschnúť, vložíme kužeľové súkolesia a naplníme z 90% olejom.
Používame zásadne kvalitný olej na tento účel určený. Napr. oleje z radu SL firmy Protech. Prevodový olej PP90, ktorý sme našli v garáži zo starých zásob nebude to pravé orechové.
Hustota oleja je veľmi individuálny a líši sa nároky, praxou a požiadavky jazdca. Všeobecne platí, že čím väčšia je hustota oleja, tým väčšia je "svornosť" diferenciálu. Akési univerzálne náplne pre terénne modely sa osvedčil olej 2500-3000 pre predný diferenciál, 5000 pre medzinápravový a 1000 pre zadné. (Ak použijete oleja firmy Protech budete olej do diferenciálu 1000 márne hľadať. Je nutné použiť olej SL 1000, ktorý je označený ako Tlumičové )

RC vybavenie
Je pre prevádzku modelu jednou z najdôležitejšou súčasťou a preto by sme tomuto zariadeniu mali venovať zvýšenú pozornosť a kontrolu. Porucha ktorejkoľvek časti RC súpravy môže nielen zapríčiniť haváriu modelu, ktorá môže mať "drahé" následky, ale neriadený model môže privodiť nám alebo okolostojacim nepríjemné zranenie. (Na pretekárskych tratiach nie je taká udalosť nič nezvyčajného a naozaj to bolí). Každý užívateľ by mal dbať na správnu funkciu RC súpravy a čas od času preskúšať jej dosahu. Majitelia RTR setov, ktorí chcú svoj model začať vylepšovať by mali začať práve u RC súpravy. Použitie kvalitné súpravy spoločne so silnejšími a rýchlejšími servami zlepší ovládanie modelu a ponúkne viac možností v nastavení. Ďalším plusom je dlhšia životnosť kvalitných serv.

Serva
Pre ovládanie RC aut by sme mali používať pokiaľ možno serva s kovovými prevodmi as ťahom od 8kg. Vrchná hranica je daná veľkosťou a typom modelu, ale najčastejšie sa používajú 10kg serva, ktoré vyhovujú pre ovládanie riadenia i plynu / brzdy. Rýchlosť serv je daná zvyklosťami jazdca, ale pohybuje sa približne 0,13 - 0,25 600 / sec. Pre rekreačné jazdca aj pre začínajúcich pretekárov vyhovuje napr HITEC HS - 645MG, ktoré pri napájanie pětičlánkovou batérií poskytuje dostatočné výkony v pomere k cene. Samozrejme, že čím kvalitnejšie a silnejšie tým lepšie. U Monster Trucku by hlavne servo riadenie malo mať dostatočnú silu aby, dokázalo ovládať ťažký model.

Batérie
Sebekvalitnějšia RC súprava a serva nám nebudú nič platné, ak budeme mať nekvalitná, prípadne vybité batérie. To je tiež najčastejšia príčina havárie modelu. Slabé batérie môžu spôsobiť nielen menšiu silu serv, ale hlavne stratu signálu RC súpravy, ktorá sa väčšinou rovná katastrofe. Batérie by sa mali nabiť pred každou jazdou a minimálnou investíciou je vybavenie modelu strážcom napätia. Najlepšie je používať sadu zavarené v zmršťovacej bužírce ako acupak. Kostřička na štyri tužkové batérie nie je práve to pravé orechové. Plast, z ktorého je vyrobená nemôže zaručiť dokonalý kontakt av určitých situáciách (po skoku, prejdení nerovnosti) sa môže stať, že sa kontakt preruší a problém je na svete. Ten, kto používa auto častejšie alebo pomýšľa na preteky, by mal svoj model vybaviť pětičlánkovou sadou s kapacitou min. 800mAh, ale ak miesto v modeli dovolia, použijeme články s kapacitou vyššou. Ak počítame s tým, že s modelom budeme jazdiť dlhšiu dobu, musíme mať buď náhradné (nabité) batérie, alebo batérie v modeli dobiť priamo na mieste, napríklad pomocou nabíjačky, ktorá je napájaná z autobatérie nášho osobného auta. Pre tento účel je vhodné použiť vypínač, ktorý má nabíjací odbočku, ktorú vyvedieme z RCboxu a nemusíme tak pri každej manipulácii s batériou schránku otvárať.
Údržba modelov áut
Ak chceme, aby nám model vydržal dlhšiu dobu, je potrebné sa o neho starať. Rovnako ako jazdíme so svojim osobným autom do servisu na kontrolu aj RC autu je potreba venovať určitú údržbu a kontrolu. V opačnom prípade sa môže stať, že za nemalú investíciu do modelu a motora budete viac spravovať, ako jazdiť a prípadne model odložíte so slovami "je to krám".
Je však potrebné si uvedomiť, že veľa problémov s prevádzkou modelu je spôsobené práve nedostatočnou alebo dokonca žiadnu údržbou. Väčšina dnešných podvozkov používa veľa tech. vymožeností, ako sú planétové diferenciálmi, olejové tlmiče, osemkanálový motory apod, ale bez pravidelnej údržby a očisty to bohužiaľ nie je moc platné.

Údržba podvozku
by mala byť závislá na tom, ako dlho bol model v prevádzke a hlavne v akom prostredí a za akých podmienok bol prevádzkovaný. Je celkom pochopiteľné, že častejšie bude svoj model udržiavať pretekár, ktorý s modelom jazdí na závodnej trati s množstvom skokov a mnohokrát v mokru a bahne, ako rekreačné jazdec, ktorý svoj model prevádzkuje na čistom a suchom povrch.
Prvým krokom k očiste by malo byť umytí a osušení celku.Po vymontovaní elektronický súčasťou (serva, prijímač, batérie) a motora môžeme podvozok umyť v so saponátom vode za pomocou väčšieho štetca a následne dôkladne osušiť pomocou stlačeného vzduchu a alebo aspoň na ústrednom kúrení. Pre všetky mechanické práce je lepšie používať kvalitné náradie. Vyhneme sa tak problematickému "dolovania" skrutky, ktorému sme strhli vnútorný šesťhran nekvalitným imbus kľúčom.
Na údržbu najviac náchylné a čiastočne aj najzložitejšie sú diferenciály (nielen planétové súkolie, ale aj stály prevod) a všetka guľôčkové ložiská. Najzložitejšie z toho dôvodu, že diferenciál je treba vymontovať a skontrolovať, prípadne vymeniť jeho náplň. Pred naliatím nového oleja je potreba klietka diferenciálu aj jeho súkolí kompletne zbaviť starej náplne a mazív. Dobre na tento účel poslúži kúpeľ v technickom benzíne a následné štetcom uskutočnenej dočistenie. Pred spätnou montážou prevodov necháme všetko dokonale vyschnúť. Používame len oleje a mazivá na tento účel určené!!! Pri zostavovaní diferenciálov a zostavovanie ozubených kolies dbáme na dodržanie správnej (zubové) vôľa.
Pre guličkové ložiská pripravíme podobnú kúpeľ a necháme je dôkladne "odmočiť" v technickom benzíne. Ak sú v našom modelu použitá prachotesná ložiská k ich dokonalému vymytie prispejeme, keď pomocou špendlíka opatrne "vydloubneme" krycie pokrievky. Tak dosiahneme vyplaveniu všetkých nečistôt. Po osušení a namazanie vhodným mazivom namáčkneme pokrievky na svoje miesto a ložiská máme pripravená k montáži do modelu.
Samozrejmosťou by mala byť kontrola dotaženosti všetkých skrutkových spojov a ich prípadné poistenie. (Locktite 242 apod). Ak sú osičky ramien zaistené "ségrovkami" je vhodné je proti samovoľnému vypadnutiu (častá závada) fixovať kvapkou silikónového tmelu alebo Chemoprén. Ten ségrovku zabezpečí, ale spoj zostane naďalej rozoberateľný.

Údržba motora
Spaľovacie motory pre modely áut nevyžadujú žiadnu zvláštnu údržbu ak im od začiatku (zábeh motora) poskytneme štandardné podmienky pre bezproblémovú prevádzku. O zábehu, následnom nastavenie motora a používania teplomeru sme sa už niečo dozvedeli. To sú jedny z najdôležitejších vecí, ktoré veľkou mierou ovplyvňujú životnosť a spr% C

Späť na Modely RC aut

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť